Bizi Takip Et

Yazılım

Grafik İşlemcisindeki VRAM Seviyesini Yükseltme Yöntemi (Kesin Çözüm)

Bilgisayarınızın grafik belleğini artırarak bazı programların vermiş olduğu grafik belleği yetersiz sorunlarını geçici bir şekilde çözebilirsiniz.

Geçtiğiniz günlerde bazı sebeplerden dolayı harici ekran kartımda sorun çıktı. Bu yüzden sistem otomatik olarak dahili (entegre) ekran kartımı kullanmaya başladı. Ekran kartlarında VRAM diğer adıyla Video RAM vardır. Bazı oyunlar ve programlar çok fazla belleğe ihtiyaç duyabilir. Bu yüzden “grafik belleği yetersiz” gibi hatalar alırız. İşte bunu çözebilecek bir yöntemi sizlerle paylaşacağım.

İlk olarak mevcut video belleğini öğrenmek için şöyle yapacağız.

Windows 10 İçin İzlenecek Yöntemler

Arama çubuğuna Ayarlar yazıp menüyü açıyoruz. Ardından Sistem ögesine tıklayıp soldaki Monitör kısmını seçiyoruz. Daha sonra en altta Gelişmiş Görüntü Ayarları diyoruz.

Daha sonra Ekran 1 için görüntü bağdaştırıcısı özellikleri diyoruz. Mesela benim ki Intel(R) HD Graphics 620 olarak görünüyor.

Varsayılan olarak 128 MB video belleğimiz var.

Şimdi bu video belleğini mevcuttaki RAM üzerinden birazcık ekleme yapacağız. Bu iş için iki farklı yöntem var. Bunlardan birisi BIOS üzerinden yapılırken diğerini kullanacağız (çünkü bu daha sağlıklı bir yöntem)

Lütfen Adımları Dikkatlice Uygulayalım!

Arama çubuğuna “regedit” yazarak Kayıt Defteri Düzenleyicini başlatıyoruz.

HKEY_LOCAL_MACHINE > Software > Intel diyerek giriyoruz. Sol bölmedeki Intel klasörü içine sağ tıklayıp Yeni>Anahtar diyerek bir klasör oluşturuyoruz. Bu klasöre GMM adını veriyoruz. Daha sonra bu klasör içinde de Yeni > DWORD (32-bit) Değeri giriyoruz.

Ardından bu dosyanın adına DedicatedSegmentSize ismini veriyoruz.

Taban kısmını Ondalık olarak seçip Değer verisi olarak ise en son 512 yazıyoruz.

Yukarıdaki işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra kayıt defterini kapatıp Yeniden Başlat diyerek bilgisayarımızı başlatıyoruz.

Video belleği 512 MB oldu.

İşte bu sayede video belleğimizi yükseltmiş oluyoruz. Umarım yaşadığınız sorunların bir nebze olsun çözmüş oluruz. Elbette bu yöntem geçici olarak sizi idare eder. Daha fazlası için Dedicated VRAM özelliği olan harici ekran kartı almanızdır. Lütfen yazımızı beğenmeyi ve paylaşmayı unutmayınız.

Akdeniz Üniversitesi - İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Yorum için tıklayın
5 1 puan
Değerlendir
guest
0 Yorumlar
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

Facebookta Bizi Takip Et

Editör Tavsiyeleri

Daha Fazla Yazılım