Bizi Takip Et

Sağlık

Koronavirüs (COVID19) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Koronavirüs (COVID19) Nedir ?

Coronavirus’lar (Cov), soğuk algınlığından Orta Doğu Solunum Sendromu (MERS – CoV) ve Ağır Akut Solunum Sendromu (Severe Acute Respiratory Syndrome, SARS-CoV) gibi daha ciddi hastalıklara neden olan bir virüs ailesidir. İlk kez Çin’in Wuhan kentinde bir balık pazarında ortaya çıktığı kimi çevrelerce yılan kimilerine göre ise yarasa’dan kaynaklı olduğu iddia ediliyor. Bu virüs 2020 yılına girdiğimiz ilk günlerden itibaren ismini sıkça duyduğumuz bir virüs oldu.

Corona (Koronavirüsü) Belirtileri ve Çeşitleri Nelerdir ?

Bu virüsle bağlantılı olan virüsler, genellikle soğuk algınlığına benzer şekilde, hafif ve orta derecede üst solunum yolu hastalığı olan insanları hasta edebilir. Corona / Covid-19 (Korona) virüsü semptomları arasında burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemel baş ağrısı ve bazen de birkaç gün süren ateş sayılabilir. Bağışıklık sistemi zayıf olan ileri yaştakiler ve çok genç olanlar için virüsün pnömoni veya bronşit gibi çok daha ciddi solunum yolu hastalığına neden olabilir.  Fakat bu virüsün çocuk ve gençlerden çok yaşlı bireylerde ve özellikle kronik rahatsızlığı olanlarda…

  • Kronik Akciğer Hastalığı (Astım gibi)
  • Kalp ve Damar Hastalığı
  • Diyabet vb. 

Bu hastalıkları taşıyan ve yaşı ilerlemiş kişi ya da kişiler birinci derecen risk grubu olduğu düşünülüyor.

Bu virüsler nasıl bulaşıyor ?

Bu virüsler Corona (Korona) virüsleri hayvanlarla insan temasından doğrudan/dolaylı yayılabilmek özelliğine sahip,  özellikle toplu taşıma araçlarını kullanan, kalabalık ortamlarda bulunma(AVM) gibi yerlerde uzun süre kalma risk faktörlerini arttırmaktadır. Her şeyden önce hijyen konusunda oldukça dikkatli olmakta fayda var. Eğer gerekli önlemleri alırsanız virüsün sizde tutunma ihtimali oldukça düşüktür.

Bu virüs en çok hasta bireylerin öksürmeleri aksırmaları ile ortama saçılan damlacıkların solunması ile bulaşır. Hastaların solunum parçacıkları ile kirlenmiş yüzeylere dokunulduktan sonra ellerin yıkanmadan yüz, göz, burun veya ağıza götürülmesi ile de virüs alınabilir. Kirli ellerle göz, burun veya ağıza temas etmek risklidir.

Yeni Koronavirüs Enfeksiyon Tanısı Nasıl Konur ?

Bu virüsle ilgili tanı sadece Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Ulusal Viroloji Referans Laboratuvarında yapılmaktadır. İşte o yerler

Türkiye’de KoronaVirüs Testi Nerelerde Yapılmaktadır ?

Corona virüsü için Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi genel olarak özel sağlık merkezleri tarafından yapılabildiği gibi bazı devlet hastanelerinde de gerçekleşmektedir. İşte, devlet hastaneleri tarafından yapılan Corona virüsü laboratuvarlarının adres bilgileri;

Koronavirüs (Covid19) Enfeksiyonunun Tedavisi Var mı ?

Hastalığın virüse etkili bir tedavisi yoktur. Hastanın genel durumuna göre gerekli destek tedavisi uygulanmaktadır. Bazı ilaçların virüs üzerindeki etkinliği araştırılmaktadır. Ancak şu an için virüse etkili bir ilaç yoktur. Ayrıca antibiyotikler filan da virüslere etki etmez, sadece bakterilere karşı etkilidir. Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) bir virüstür ve bu nedenle enfeksiyonu önlemek veya tedavi etmek amacıyla antibiyotikler kullanılmamalıdır.

Bu virüsün kuluçka süresi ne kadardır ?

Virüsün kuluçka süresi en az 2 gün ile 10-14 gün arasında değişmektedir.

Yeni Koronavirüs Ani Ölüme Sebep Olur mu ?

Hastalanan kişilerle ilgili yayımlanmış verilere göre hastalık nispeten yavaş bir seyir göstermektedir. İlk birkaç gün daha hafif şikayetler (ateş, boğaz ağrısı, halsizlik gibi) görülmekte sonrasında öksürük, nefes darlığı gibi belirtiler eklenmektedir. Hastalar genellikle 7 günden sonra hastaneye başvuracak kadar ağırlaşmaktadır. Dolayısı ile sosyal medyada yer alan, birden bire yere düşüp hastalanan veya ölen hastalarla ilgili videolar gerçeği yansıtmamaktadır.

Yeni Koronavirüsüyle İlgili Tuzlu Su ve Sirke İşe Yarar mı ?

Hayır. Burnunuzu tuzlu su yahut sirkeli suyla düzenli olarak yıkamanın Yeni Koronavirüs (2019-nCoV) enfeksiyonundan korunmada bir faydası yoktur. Bu tip şeylerin faydalı olabileceği düşünülmüyor.

Aşağıdaki 1 ve 2 kısmı üzerinden 2 diyerek diğer sayfaya geçebilirsiniz.

Sayfalar: 1 2

Akdeniz Üniversitesi - İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım

Facebookta Bizi Takip Et

Editör Tavsiyeleri

Daha Fazla Sağlık